Junior Men 9.1km

JUNIOR WOMEN PLACE 9TH IN WORLD, JUNIOR MEN PLACE 10TH.
The personal race stories aren't in yet from the athletes but we can give you the results as listed below.

Christian Thompson was the first USA athlete through the chute for the men in 28th place with a time of 42:31.
Rory Egelus, 33rd... ran 42:59 with Jonny Stevens close behind in 44:26 in 41st. Jon Horn 47th,  was 45:35.

For the Junior Women Kathryn Helmerick was 24th with a time of 25:37 and Mary Hallisey came in 29th in 28:36 for the team place of 9th in the world.



More stories will be coming in from the athletes and coaches so please check back.


Place First Name Surname Country Time
1 Vedat GUNEN TUR 36:48
2 Juan Carlos CARERA MEX 37:20
3 Martin DEMATTEIS ITA 37:28
4 Ahmet ARSLAN TUR 37:46
5 Bernard DEMATTEIS ITA 38:34
6 Jan HAMR CZE 38:57
7 Fahri TUNCTAN TUR 38:59
8 Diego SCAFFIDI INGIONA ITA 39:02
9 Benjamin CHOQUERT FRA 39:38
10 Bernd WEBERHOFER AUT 40:00
11 Ben GUEST AUS 40:03
12 Manuel STOCKERT GER 40:08
13 Andrea RIZZARDINI ITA 40:46
14 David ROSENBERG CZE 40:57
15 Marko TRATNIK SLO 41:18
16 Boguslaw HOMA POL 41:24
17 Quirin SCHMOLZ GER 41:37
18 Nicki CORNOCK WAL 41:48
19 Aaron JACKSON NZL 41:53
20 Steve PAURITSCH AUT 42:04
21 Martin ZAPALAC CZE 42:06
22 Scott FRASER SCO 42:06
23 Kyle COWIE SCO 42:13
24 Jonathan MELLOR ENG 42:15
25 Matt SINGLETON NZL 42:18
26 Mitja TROST SLO 42:27
27 Alistair BROWNLEE ENG 42:28
28 Christian THOMPSON USA 42:31
29 Jason MCGONIGLE ENG 42:36
30 Dominik WAGNER GER 42:47
31 Peter OBLAK SLO 42:50
32 David PHEE SCO 42:54
33 Rory EGELUS USA 42:59
34 Ciaran FITZPATRICK IRL 43:47
35 Brendon BLACKLAWS NZL 43:55
36 Martin TUKA SVK 43:56
37 Andreas ROIS AUT 44:01
38 Chris DOYLE ENG 44:18
39 Miha ROBNIK SLO 44:20
40 Carwyn THOMAS WAL 44:21
41 Jonny STEVENS USA 44:26
42 Karol NOWAK POL 44:28
43 Scott TOMLINSON AUS 44:31
44 Rory MCDONNELL IRL 44:41
45 Mark DAVIES WAL 45:15
46 Lukas PAZDERA CZE 45:34
47 Jon HORN USA 45:35
48 Eoin CALLAGHAN IRL 46:40

Junior Men Teams Result
4 in a team but only first 3 members count for team points

1 TUR 1 4 7 = 12
Vedat GUNEN
Ahmet ARSLAN
Fahri TUNCTAN
2 ITA 3 5 8 (13) = 16
Martin DEMATTEIS
Bernard DEMATTEIS
Diego SCAFFIDI INGIONA
Andrea RIZZARDINI
3 CZE 6 14 21 (46) = 41
Jan HAMR
David ROSENBERG
Martin ZAPALAC
Lukas PAZDERA
4 GER 12 17 30 = 59
Manuel STOCKERT
Quirin SCHMOLZ
Dominik WAGNER
5 AUT 10 20 37 = 67
Bernd WEBERHOFER
Steve PAURITSCH
Andreas ROIS
6 SLO 15 26 31 (39) = 72
Marko TRATNIK
Mitja TROST
Peter OBLAK
Miha ROBNIK
7 SCO 22 23 32 = 77
Scott FRASER
Kyle COWIE
David PHEE
8 NZL 19 25 35 = 79
Aaron JACKSON
Matt SINGLETON
Brendon BLACKLAWS
9 ENG 24 27 29 (38) = 80
Jonathan MELLOR
Alistair BROWNLEE
Jason MCGONIGLE
Chris DOYLE
10 USA 28 33 41 (47) = 102
Christian THOMPSON
Rory EGELUS
Jonny STEVENS
Jon HORN
11 WAL 18 40 45 = 103
Nicki CORNOCK
Carwyn THOMAS
Mark DAVIES
12 IRL 34 44 48 = 126
Ciaran FITZPATRICK
Rory MCDONNELL
Eoin CALLAGHAN

Junior Women 4.7km

Place First Name Surname Country Time
1 Jioulia MOCHALOVA RUS 21:50
2 Mateja KOSOVELJ SLO 22:00
3 Hulya ONGUN TUR 22:46
4 Lucija KRKOC SLO 22:54
5 Suza MLADENOVIC SLO 23:31
6 Ruth CROFT NZL 23:45
7 Rachael THOMPSON ENG 23:46
8 Katarina BERESOVA SVK 23:46
9 Valentina GHIAZZA ITA 23:48
10 Narin SAGLAN TUR 23:50
11 Natalia NEMKINA RUS 23:51
12 Dionne ALLEN ENG 23:57
13 Sabrina PRAGER GER 23:58
14 Isadora CASTELLANI ITA 24:11
15 Hayley GREEN NZL 24:15
16 Estelle COUDURIER FRA 24:17
17 Alice MASON NZL 24:21
18 Ellen DISKIN IRL 24:23
19 Elodie CRESPO ITA 24:49
20 Lea JOHANIDESOVA CZE 24:52
21 Dominika WISNIEWSKA POL 24:59
22 Emma STUART ENG 24:59
23 Melike UCAR TUR 25:27
24 Kathryn HELMERICK USA 25:37
25 Tereza ZUZANKOVA CZE 25:42
26 Teresa UCIECHOWSKA POL 26:47
27 Elinor KIRK WAL 27:51
28 Natalia MARKIEL POL 28:00
29 Mary HALLISSEY USA 28:36
30 Hana JIRASKOVA CZE 30:58

Junior Women Teams Result
3 in a team but only first 2 members count for team points

1 SLO 2 4 (5) = 6
Mateja KOSOVELJ
Lucija KRKOC
Suza MLADENOVIC
2 RUS 1 11 = 12
Jioulia MOCHALOVA
Natalia NEMKINA
3 TUR 3 10 (23) = 13
Hulya ONGUN
Narin SAGLAN
Melike UCAR
4 ENG 7 12 (22) = 19
Rachael THOMPSON
Dionne ALLEN
Emma STUART
5 NZL 6 15 (17) = 21
Ruth CROFT
Hayley GREEN
Alice MASON
6 ITA 9 14 (19) = 23
Valentina GHIAZZA
Isadora CASTELLANI
Elodie CRESPO
7 CZE 20 25 (30) = 45
Lea JOHANIDESOVA
Tereza ZUZANKOVA
Hana JIRASKOVA
8 POL 21 26 (28) = 47
Dominika WISNIEWSKA
Teresa UCIECHOWSKA
Natalia MARKIEL
9 USA 24 29 = 53
Kathryn HELMERICK
Mary HALLISSEY

 

Junior Men 9.1km

Place First Name Surname Country Time
1 Vedat GUNEN TUR 36:48
2 Juan Carlos CARERA MEX 37:20
3 Martin DEMATTEIS ITA 37:28
4 Ahmet ARSLAN TUR 37:46
5 Bernard DEMATTEIS ITA 38:34
6 Jan HAMR CZE 38:57
7 Fahri TUNCTAN TUR 38:59
8 Diego SCAFFIDI INGIONA ITA 39:02
9 Benjamin CHOQUERT FRA 39:38
10 Bernd WEBERHOFER AUT 40:00
11 Ben GUEST AUS 40:03
12 Manuel STOCKERT GER 40:08
13 Andrea RIZZARDINI ITA 40:46
14 David ROSENBERG CZE 40:57
15 Marko TRATNIK SLO 41:18
16 Boguslaw HOMA POL 41:24
17 Quirin SCHMOLZ GER 41:37
18 Nicki CORNOCK WAL 41:48
19 Aaron JACKSON NZL 41:53
20 Steve PAURITSCH AUT 42:04
21 Martin ZAPALAC CZE 42:06
22 Scott FRASER SCO 42:06
23 Kyle COWIE SCO 42:13
24 Jonathan MELLOR ENG 42:15
25 Matt SINGLETON NZL 42:18
26 Mitja TROST SLO 42:27
27 Alistair BROWNLEE ENG 42:28
28 Christian THOMPSON USA 42:31
29 Jason MCGONIGLE ENG 42:36
30 Dominik WAGNER GER 42:47
31 Peter OBLAK SLO 42:50
32 David PHEE SCO 42:54
33 Rory EGELUS USA 42:59
34 Ciaran FITZPATRICK IRL 43:47
35 Brendon BLACKLAWS NZL 43:55
36 Martin TUKA SVK 43:56
37 Andreas ROIS AUT 44:01
38 Chris DOYLE ENG 44:18
39 Miha ROBNIK SLO 44:20
40 Carwyn THOMAS WAL 44:21
41 Jonny STEVENS USA 44:26
42 Karol NOWAK POL 44:28
43 Scott TOMLINSON AUS 44:31
44 Rory MCDONNELL IRL 44:41
45 Mark DAVIES WAL 45:15
46 Lukas PAZDERA CZE 45:34
47 Jon HORN USA 45:35
48 Eoin CALLAGHAN IRL 46:40

Junior Men Teams Result
4 in a team but only first 3 members count for team points

1 TUR 1 4 7 = 12
Vedat GUNEN
Ahmet ARSLAN
Fahri TUNCTAN
2 ITA 3 5 8 (13) = 16
Martin DEMATTEIS
Bernard DEMATTEIS
Diego SCAFFIDI INGIONA
Andrea RIZZARDINI
3 CZE 6 14 21 (46) = 41
Jan HAMR
David ROSENBERG
Martin ZAPALAC
Lukas PAZDERA
4 GER 12 17 30 = 59
Manuel STOCKERT
Quirin SCHMOLZ
Dominik WAGNER
5 AUT 10 20 37 = 67
Bernd WEBERHOFER
Steve PAURITSCH
Andreas ROIS
6 SLO 15 26 31 (39) = 72
Marko TRATNIK
Mitja TROST
Peter OBLAK
Miha ROBNIK
7 SCO 22 23 32 = 77
Scott FRASER
Kyle COWIE
David PHEE
8 NZL 19 25 35 = 79
Aaron JACKSON
Matt SINGLETON
Brendon BLACKLAWS
9 ENG 24 27 29 (38) = 80
Jonathan MELLOR
Alistair BROWNLEE
Jason MCGONIGLE
Chris DOYLE
10 USA 28 33 41 (47) = 102
Christian THOMPSON
Rory EGELUS
Jonny STEVENS
Jon HORN
11 WAL 18 40 45 = 103
Nicki CORNOCK
Carwyn THOMAS
Mark DAVIES
12 IRL 34 44 48 = 126
Ciaran FITZPATRICK
Rory MCDONNELL
Eoin CALLAGHAN

Junior Women 4.7km

Place First Name Surname Country Time
1 Jioulia MOCHALOVA RUS 21:50
2 Mateja KOSOVELJ SLO 22:00
3 Hulya ONGUN TUR 22:46
4 Lucija KRKOC SLO 22:54
5 Suza MLADENOVIC SLO 23:31
6 Ruth CROFT NZL 23:45
7 Rachael THOMPSON ENG 23:46
8 Katarina BERESOVA SVK 23:46
9 Valentina GHIAZZA ITA 23:48
10 Narin SAGLAN TUR 23:50
11 Natalia NEMKINA RUS 23:51
12 Dionne ALLEN ENG 23:57
13 Sabrina PRAGER GER 23:58
14 Isadora CASTELLANI ITA 24:11
15 Hayley GREEN NZL 24:15
16 Estelle COUDURIER FRA 24:17
17 Alice MASON NZL 24:21
18 Ellen DISKIN IRL 24:23
19 Elodie CRESPO ITA 24:49
20 Lea JOHANIDESOVA CZE 24:52
21 Dominika WISNIEWSKA POL 24:59
22 Emma STUART ENG 24:59
23 Melike UCAR TUR 25:27
24 Kathryn HELMERICK USA 25:37
25 Tereza ZUZANKOVA CZE 25:42
26 Teresa UCIECHOWSKA POL 26:47
27 Elinor KIRK WAL 27:51
28 Natalia MARKIEL POL 28:00
29 Mary HALLISSEY USA 28:36
30 Hana JIRASKOVA CZE 30:58

Junior Women Teams Result
3 in a team but only first 2 members count for team points

1 SLO 2 4 (5) = 6
Mateja KOSOVELJ
Lucija KRKOC
Suza MLADENOVIC
2 RUS 1 11 = 12
Jioulia MOCHALOVA
Natalia NEMKINA
3 TUR 3 10 (23) = 13
Hulya ONGUN
Narin SAGLAN
Melike UCAR
4 ENG 7 12 (22) = 19
Rachael THOMPSON
Dionne ALLEN
Emma STUART
5 NZL 6 15 (17) = 21
Ruth CROFT
Hayley GREEN
Alice MASON
6 ITA 9 14 (19) = 23
Valentina GHIAZZA
Isadora CASTELLANI
Elodie CRESPO
7 CZE 20 25 (30) = 45
Lea JOHANIDESOVA
Tereza ZUZANKOVA
Hana JIRASKOVA
8 POL 21 26 (28) = 47
Dominika WISNIEWSKA
Teresa UCIECHOWSKA
Natalia MARKIEL
9 USA 24 29 = 53
Kathryn HELMERICK
Mary HALLISSEY