Magnuson and Sziron three-time winners in SMS track and field meet

The Superior Middle School eighth-grade Spartan Invitational track and field meet was held recently at the outdoor track behind Wessman Arena.

Blake Sharpe of the Blue Wing was a two-time winner for the boys, winning the 50- and 75-yard dashes.

Austin Arnovich and Jake Libal of the Red Wing were also two-time winners. Arnovich won the 200, Libal won the 100 and both were members of the winning 400-meter relay team with Kyler Krob and Matt Hinaus.

Bryan Wines of the Green Wing won the mile run and was a member of the winning 4x200-meter relay team with Nick Mehlum, John Curphy and Robert McClarey.

Nate Sanders won the 400, Tristan Cheselski won the softball throw, McKenzie Schwarz won the soccer punt and Tyler Lehikoinen won the long jump.

For the girls, Lauren Magnuson won the 75 and 100 and Gisell Sziron won the 200 and 400.

Magnuson and Sziron were also members of the winning 400-meter relay team along with Hannah Berg and Autumn Nelson.

Nelson also won the 50-yard dash and Berg won the long jump; Rachel Dixon won the mile; Nicole Kluge finished first in the soccer punt; Kaitlin Heinen won the softball throw and was a member of the winning 4x200-meter relay team along with Julie Snyder, Kjersten Lisak and Kyleigh Baker.

Superior Middle School

Eighth-grade Spartan Invitational

Boys Results

50-yard dash — 1. Blake Sharpe, B, 6.12; 2. Brandon Haller, B, 6:28; 3. Tyler Nystrom, B, 6.48; Bryan Bergstrom, B, 6.62; 5. Matt Hinaus, R, 6.65.

75-yard dash — 1. Sharpe, B, 8.72; 2. Nystrom, B, 9.24; 3. DeShon Pleau, B, 9.20; 4. Jacob Nykanen, R, 9.57; 5. Kyler Krob, R, 9:56.

100 — 1. Jake Libal, R, 11.84; 2. Ean Fredericks, G, 11.71; 3. Max Oosten, R, 12.55; 4. Troy Naughton, B, 12.35; 5. Derek Capperud, R, 13.08.

Mile — 1. Bryan Wines, G, 5:17; 2. Nick Mehlum, G, 5:49; 3. Dylan Knutson, G, 6:07; 4. Mackenzie Schwarz, B, 6:09; 5. Nate Sanders, B, 6:21.

200 — 1. Austen Arnovich, R, 27.08; 2. Pleau, B, 28.92; 3. Grant Hanson, B, 29.28; 4. Anthony Bronson, B, 29.46; 5. Ben Buchanan, 29.62.

400 — 1. Nate Sanders, B, 1:06.93; 2. Connor Gray, G, 1:08.9; 3. Knutson, G, 1:12.4; 4. Brandon Brynes, G, 1:13.5; 5. Nick Reed, R, 1:18.56.

400-Meter Relay — 1. Red (Arnovich, Krob, Hinaus, Jake Libal), 54.57; 2. Blue (Sam Urban, Sanders, Hanson, Naughton), 56.94; 3. Green (Jake Semborski, Connor Gray, Jeb Kimmes, Ean Fredericks), 59.00; 4. Green (Brynes, Brandon Moe, Josh Mentzel, Knutson), 1:02.09; 5. Red (Will Cohen, Kevin Sullivan, Matt Mattson, Tylar Stone), 1:16.19.

4x200-Meter Relay — 1. Green (Mehlum, John Curphy, Robert McClarey, Wines), 1:57.14; 2. Blue (Nystrom, Bronson, Sharpe, Bergstrom), 2:01.38; 3. Blue (Daniel Burger, Sanders, Schwarz, Pleau), 2:18.56; 4. Red (August Cadotte, Pat Peterson, Thomas Blatt, Carl Roulton), 2:20.43; 5. Red (Jacob McGraw, Ben Britton, Josh Furey, Alam Avalos-Rios, 2:44.37.

Softball Throw — 1. Tristan Cheselski, R, 212-feet; 2. Devan Rivord, B, 205-0; Tyler Lehikionen, G, 202-0; 4. Logan Griffith, G, 200-0; 5. Devin Wickstrom, G, 199-0.

Soccer Punt — 1. McKenzie Schwarz, B, 127-feet; 2. Chelski, R, 120-0; 3. Reo Lund, B, 113-0; Ben Buchanen, B, 104-0; 5. Matt Mattson, R, 100-0.

Long Jump — 1. Lehikoinen, G, 15-feet-7; 2. (tie) Arnovich, R, and Kimmes, G, 14-10; 4. Krob, red, 14-6; Moe, G, 14-5.

Girls Results

50-yard dash — 1. Autumn Nelson, B, 6.87; 2. Bethany Roach, G, 7.12; 3. Britta Bergstrom, R, 7.15; 4. Chelsea Norkol, R, 7.25; 5. Samantha Campbell, R, 7.27.

75-yard dash — 1. Lauren Magnuson, B, 8.94; 2. Nelson, B, 10.12; 3. Maggie Dahl, G, 10.19; 4. Campbell, B, 10.56; 5. Kristina Princl, B, 10.66.

100 — 1. Magnuson, B, 11.92; 2. Taylor Schuester, G, 12.86; 3. Dahl, G, 14.14; 4. Sarah Magdzas, G, 14.29; 5. Megan Tunnell, G, 14.31.

Mile — 1. Rachel Dixon, R, 6:44; 2. Malley O’Brien, R, 6:50; 3. Jaycie Paulson, G, 7:13; 4. Julie Snyder, B, 7:39; 5. Isebelle Hewitt, R, 8:33.

200 — 1. Giselle Sziron, B, 28.86; 2. Paulson, G, 29.97; 3. O’Brien, R, 31.68; 4. Kaitlin Sanders, R, 32.67; 5. Kyleigh Barker, B, 33.64.

400 — 1. Sziron, B, 1:08.36; 2. Dixon, R, 1:13.4; 3. Baker, B, 1:17.07; 4. Snyder, B, 1:20.93; 5. Bailley Biwer, R, 1:26.4.

400-Meter Relay — 1. Blue (Magnuson, Sziron, Hannah Berg, Nelson), 57.86; 2. Tunell, Schuster, Paulson, Cassie Strum), 1:02.46; 3. Red (Dixon, Rylee Ponell, O’Brien, Sanders), 1:02.64; 5. Mary Lynne Leadstrom, Amber Bennett, Tapanga Anderson, Roach), 1:08.07.

4x200-Meter Relay — 1. Blue (Snyder, Kjersten Lisak, Barker, Kaitlyn Heinen), 2:22.52; 2. Red (Norkol, Taylor Lindsey, Biwer, Julianna Erickson), 2:27.19; 3. Red (Bergstrom, Hewitt, Brittany McDonald, Isabel Skye), 2:31.78.

Softball Throw — 1. Heinen, B, 142-feet; Jordyn Thompson, B, 140-0; 3. (tie) Nicole Koenen, B, and Schuster, 136-0; 5. Sydney Johnson, B, 128-0.

Soccer Punt — 1. Nicole Kluge, G, 89-feet; 2. Teagan Torres, R, and Ann Swanson, R, 68-0; 4. Andrea Dusic-Ostrander, B, 62-0; 5. Michelle Androsky, G, 60-0.

Long Jump — 1. Berg, B, 12-feet-9; 2. (tied) Paulson, G, and Snyder, B, 12-5; 4. O’Brien, R, 12-2; 5. Magdzas, G, 11-8.