Boys New York
1.Shenendehowa [1] 2nd at Bowdoin Classic to Christian Bros (NJ) while missing 2 scorers
2.Shoreham-Wading River [BT] Wins Pratt Inv by 25 over Arlington at hilly Sunken Meadow course
3.Fayetteville-Manlius [2] No major meet
4.Arlington [4] 2nd at Pratt meet, 41 points ahead of rest of field
5.Burnt Hills-Balston Lake [5] Wins Baldwinsville Inv over Baldwinsville
6.Suffern [6] Wins Suffern Inv by 44 at Bear Mountain
7.Baldwinsville [7] Strong 2nd to Burnt Hills at home invite
8.East Aurora [8] Easy winner at home invite
9.Msgr. Farrell [BT] 5th at Bowdoin Classic with 18-second spread
10.Wantagh [NR] 3rd at Pratt meet ahead of previously ranked Queensbury
Cut: Queensbury [3], Pittsford-Mendon [9], Honeoye Falls-Lima [10]
Bubble teams alphabetically: Brighton, Cicero-No. Syracuse, Chaminade, Collegiate, Honeoye Falls-Lima, Ithaca, Kellenberg, Liverpool, McKee SI Tech, McQuaid Jesuit, Monroe-Woodbury, Newark Valley, No. Rockland, Northport, Queensbury, Penfield, Pittsford-Mendon, Smithtown, St. Anthony's, Washingonville, West Genesee

Boys Northeast
(CT, ME, MA, NH, NJ, PA, RI, VT)
1.Christian Bros Acad (NJ) [BT] Wins Bowdoin Classic on tough NY-NE regional course over excellent field
2.W. Windsor-Plainsboro N (NJ) [3] Wins Briarwood Inv in Philly by 1 point over North Penn with key scorer missing
3.North Penn (PA) [4] 2nd by 1 point at Briarwood meet
4.Danbury (CT) [5] Wins Amherst Inv by 50 over Newton So with 15:58 5k avge on fast course
5.Don Bosco (NJ) [1] Wins Xavier Inv at Van Cortlandt but big gaps to last 2 scorers
6.Morris Hills (NJ) [2] 3rd at Bowdoin Classic
7.Upper Dublin (PA) [10] Bounces back to defeat Holy Ghost in Hershey Inv on altered state meet course
8.Holy Ghost (PA) [7] 2nd at Pre-State by 12 points
9.Haddonfield (NJ) [6] Overall team time winner at Cherokee Inv 2-miler
10.No. Allegheny (PA) [9] No major meet
Cut: Amherst (MA) [8]
Bubble teams alphabetically: Amherst (MA), Bishop Guertin (NH), Bishop Hendricken (RI), Brookline (MA), Cherokee (NJ), Cumberland Valley (PA), Germantown Friends (PA), Greely (ME), Hanover (NH), La Salle (PA), La Salle (RI), Mendham (NJ), Merrimack (NH), Millburn (NJ), Newton So (MA), North Hills (PA), Pinkerton (NH), Scranton Prep (PA), West Windsor-Plainsboro So (NJ)

Boys South
(AR, LA, MS, OK, TX)
1.The Woodlands (TX) [1] No major meet, numerous weather issues, closed schools, etc, in Texas
2.Seven Lakes (TX) [5] Wins postponed Texas A&M meet taking 5 of top 9 as key runner returns
3.Cedar Park (TX) [3] Dominates home invite with 15:44 5k avge on fast course
4.Klein Oak (TX) [4] No major meet
5.Kingwood (TX) [6] No major meet
6.Poteet (TX) [7] No major meet
7.Cinco Ranch (TX) [2] 3rd at Texas A&M meet
8.Strake Jesuit (TX) [8] No major meet
9.Flower Mound (TX) [9] Wins home invite by 40 points
10.A&M Consolidated [NR] 2nd at Texas A&M meet
Cut: Del Rio [10]
Bubble teams alphabetically: Clear Lake (TX), Conway (AR), Coppell (TX), Edmond Mem (OK), Houston Mem (TX), Jesuit (LA), Lamar (TX), Lockhart (TX), Marcus (TX), Moore (OK), Pharr-San Juan-Alamo No (TX), Rogers (AR), Southlake Carroll (TX), Tulsa Union (OK)

Boys Southeast
(AL, DE, FL, GA, KY, MD, NC, SC, TN, VA, WV)
1.Brookwood (GA) [1] Wins Gwinnett County meet by 22 points over state-ranked field
2.Jamestown (VA) [5] Wins Williams & Mary Inv by 50 points over Western Branch
3.Oakton (VA) [2] Wins Oatland Inv A race by 32 in 48-team race with 33-second spread
4.Green Hope (NC) [3] No major meet
5.Broughton (NC) [4] No major meet
6.Robinson (VA) [BT] Solid 2nd in Oatland Inv A race
7.Jefferson Sci/Tech (VA) [6] Wins Oatland Inv B race by 88 points
8.Chapel Hill (NC) [7] No major meet
9.Baylor (TN) [BT] Rebounds to win McCallie Inv by 19 over Hoover with 4 in top 11
10.Daviess County (KY) [BT] Wins Tennessee Classic by 35 over previous #8 Morristown West
Cut: Morristown West (TN) [8], Atlee (VA) [9], Western Branch (VA) [10]
Bubble teams alphabetically: Albemarle (VA), Atlee (VA), Belen Prep (FL), Calvert Hall (MD), Collins Hill (GA), Columbus (FL), (KY), Doctor Phillips (FL), Enloe (NC), Freeman (VA), Good Counsel (MD), Hoover (AL), Houston (TN), Marrieta (GA), Melbourne (FL), Midlothian (VA), Morristown West (TN), Mountain Brook (AL), Oak Mtn. (AL), Ocean Lakes (VA), Potomac Falls (VA), Wando (SC), Western Branch (VA), Wheeling Park (WV)

Boys Midwest
(IL, IN, MI, MO, OH)
1.Geneva (IL) [1] Wins Kaneland Eddington Inv with partial team
2.Neuqua Valley (IL) [2] No major meet
3.Carmel (IN) [5] Wins Trinity (KY) Inv by 41 over Centerville (OH) with 22-second spread
4.York (IL) [3] Dual meet win as prelude to this Sat opener at Palatine invite
5.St. Louis Univ (MO) [4] Third-string line-up runs 8th at Hazelwood Inv
6.Mason (OH) [7] Wins Malone Inv by 39 taking 4 of top 8
7.Naperville No (IL) [6] No major meet
8.Pioneer (MI) [9] Wins Jackson Inv by 52 over Saline with 36-second spread
9.Centerville (OH) [8] 2nd to Carmel at Trinity meet
10.West Plains (MO) [10] No major meet
Bubble teams alphabetically: Ft. Wayne Carroll (IN), Heritage (MI), Kickapoo (MO), Lake Orion (MI), Lee's Summit West (MO), Lyons Township (IL), McCutcheon (IN), North Central (IN), Palatine (IL), Parkway West (MO), Reynoldsburg (OH), Saline (MI), Sandburg (IL), St. Francis de Sales (OH), St. John Jesuit (OH), St. Ignatius (OH), Terre Haute No (IN)

Boys Heartland
(IA, KS, MN, NE, ND, SD, WI)
1.Wayzata (MN) [1] Wins Heartland Classic (IA) by 62 over state rival Edina
2.Bismarck (ND) [2] Wins Quarterback Inv taking 5 of top 9
3.Eden Prairie (MN) [3] Wins Eagle Inv by 114 with 24-second spread
4.Edina (MN) [4] 2nd in Heartland Classic
5.Stevens Point (WI) [6] Wins Smiley Inv by 72 with 48-second spread
6.Shawnee Mission NW (KS) [5] 3rd in Heartland Classic
7.St. Thomas Aquinas (KS) [8] unofficial 3rd at Missouri Stampede in results foul-up
8.Manhattan (KS) [7] unofficial 4th at Missouri Stampede
9.Fremont (NE) [NR] 4th in Heartland Classic
10.Yankton (SD) [9] Wins Norfolk Inv by 39 points
Cut: Cedar Rapids Washington (IA) [10]
Bubble teams alphabetically: Alexandria (MN), Iowa City (IA), Kearney (NE), Madison-La Follette (WI), Madison West (WI), Moorhead (MN), Owatonna (MN), Sioux Falls Roosevelt (SD), Valley (IA)

Boys Southwest
(AZ, CO, NV, NM, UT, WY)
1.Albuquerque Acad (NM) [1] Wins Manzano Inv by 42 over La Cueva with mixed line-up
2.Los Alamos (NM) [2} No major meet
3.Timpview (UT) [3] 2nd to North Central at multi-state Firman (ID) meet
4.Alta (UT) [8] Continues hot streak with 3rd at Firman, close behind Timpview
5.Cibola (NM) [4] Sweeps West Mesa Inv on hilly course with 15 points
6.Eldorado (NM) [5] 2nd at Gardner Classic without 2 scorers including top man
7.Desert Vista (AZ) [6] 13th against Calif powers in Sweepstakes race at Woodbridge Inv
8.Mingus (AZ) [7] Wins Four Corners Inv by 77 points in Flagstaff
9.Mt. View Mesa (AZ) [9] Wins George Young Inv by 17 over Alhambra
10.Gallup (NM) [10] Wins Pagosa Springs Inv taking 5 of top 8
Bubble teams alphabetically: Alhambra (AZ), American Fork (UT), Bayfield (CO), Carson (NV), Cherry Creek (CO), Dakota Ridge (CO), Davis (UT), Durango (CO), Fairview (CO), Falcon (CO), Galena (NV), Heritage (CO), Loveland (CO), Palmer (CO), Regis Jesuit (CO), Reno (NV), Timpanogos (UT)

Boys Northwest
(AK, HI, ID, MT, OR, WA)
1.North Central (WA) [1] Wins Firman Inv by 64 over SW power Timpview
2.Jesuit (OR) [5] Wins So. Whidbey Inv by 53 over Washington powers
3.Mead (WA) [2] Wins Hilander Inv by 45 on Shadle Park 2.5-mile course
4.Seattle Prep (WA) [3] No major meet
5.Henry Jackson (WA) [4] Distant 2nd to Jesuit at So. Whidbey meet
6.Central Catholic (OR) [7] No major meet
7.Twin Falls (ID) [BT] 6th at Firman, top Idaho team
8.Eisenhower (WA) [NR] 3rd at So. Whidbey meet
9.Kodiak (AK) [10] Easy tri meet winner, regional on Sat
10.Highland (ID) [9] 8th at Firman, 2nd-leading Idaho team
Cut: Gig Harbor (WA) [7], Boise (ID) [8]
Bubble teams alphabetically: Ashland (OR), Boise (ID), Bozeman (MT), Burlington-Edison (WA), Campbell County (WY), Crater (OR), Gig Harbor (WA), Iolani (HI), Hellgate (MT), Hermiston (OR), Kamiakin (WA), Mountain View (ID), Sehome (WA), Service (AK), South Eugene (OR), Tigard (OR), West Valley (AK)

Boys California
1.Buchanan [2] Overall winners in big Woodbridge meet w/o key scorer
2.Vista Murrieta [3] 2nd to Buchanan at Woodbridge with 29-second spread
3.Loyola-L.A. [4] Merged-score winners over Dana Hills at Mt. Carmel Inv on tough course
4.Dana Hills [1] 2nd in overall scoring at Mt. Carmel with 49-second spread
5.Upland [BT] 9th at Woodbridge while resting top 3 runners, after earlier win over Arcadia
6.Arcadia [BT] 3rd at Woodbridge with 15:22 avge on fast 3-miler
7.Petaluma [7] Dominates local meet on short course
8.Rancho Cucamonga [BT] Merged-score 3rd-placers at Mt. Carmel meet
9.Barstow [6] No major meet after winning mid-week meet
10.Jesuit [8] Narrow winners a big early-season De La Salle meet
Cut: El Toro [5], Murrieta Valley [9], Rancho Buena Vista [10]
Bubble teams alphabetically: Amador Valley, Campolindo, Davis, El Toro, Foothill-SA, Long Beach Poly, Mountain View, Newport Harbor, Patrick Henry, Rancho Buena Vista, Redondo Union, Saugus, Thousand Oaks, Torrey Pines, Trabuco Hills