Northwest Review 3
       

Action began in earnest over the long Labor Day Weekend of August as harriers from Oregon & Idaho joined their compatriots in Alaska took to the trails. For most runners the focus is on the various state qualifiers with eyes on their respective state meet but for the elite the goal is the 36th renewal of the prestigious Foot Locker National Championship, which will be held again in beautiful San Diego and on the venerable Balboa Park cross country course.
   

The best times for the day were posted by two runners, who should be able to etch their names on the venerable list of Foot Locker national finalists.  Both ran at Kodiak and Levi Thomet of the hosts romped in a stellar 15:26 and begins to set himself up for yet another State title and a second berth in San Diego.  Allie Ostrander of Kenai Central remained unchallenged by overwhelming her competition with a fine clocking of 17:34.

                               

Alaska                        

Kodiak Invitational  5K

As noted before this race devolved into a race for second place for both the boys & girls, as no one could challenge the leaders, who were all but assumed to be the winners before the running began.  That said both Jonah & Jordan Thiesen ran very credible early season times with Jonah taking second easily with a time of 16:15.   Jordan’s time of 16:45 made him the only other runner to break seventeen minutes & Tristan Sayre of West Valley took fourth with 17:02.  Levi Fried led the Kodiak guys to victory by coming home fifth in 17:07 & was followed by his team mate Keith Osowski.

                               

Colony Invitational
         

This traditional race was held in Palmer & at a distance of 5K and saw hometown favorite M F Meyerhofer lead for of her team mates in a sweep of the top four places.  Her time of 21:56 gave her a safe margin of victory over Lily Sessom, who ran 22:22 in taking second.   Sydney Bruce was third in 22:24 & Peggy Mathis ran 23:01 to place fourth.  Grace Christian Academy runner Katrina Wood was just two seconds behind in fifth.
     

The boys’ race was exciting with three runners vying for laurels late in the race but Tracen Knopp of Colony scored a narrow victory with his winning time of 17:14.   Zach Young of Grace nipped Dakota Peterson-Thompson of Colony for second with both runners sharing the time of 17:16.   Quincy Fuller of Wasilla garnered fourth with 17:31 which gave him a one second margin over his running mate Colton Pulyer.

                               

Juneau invitational
 

This race at Juneau High and at 5K gave runners on the Panhandle a chance for local action and Naomi Welling of Thunder Mountain led the way in the gal’s race with 19:49.   Erin Wallace, also from TM, placed second with 19:54 to easily outdistance her rivals for second.   Taylee Nyquist of Thorne Bay earned third with 20:03 & Erika Rodanhhisler of Ketchikan followed in fourth with 21:23. Reyn Hutton of Wrangle came in fifth in 22:40.
       

Riley Moser of Juneau Douglas scored in the guy’s race with 17:12 and earned a nineteen second triumph over Colin Baciocco of Sitka.   Johnny Elliott of JD and Brian Holst of JD secured the next three places with times of 17:32 & 17:51.

                       

Interior Invitational
   

Allison Hebard of Lathrop took advantage of the absence of the top West Valley runners to annex the 5K race with a clocking of 21:05.   Her team mate Lupua Oba finished alone in second in 21:44.   Victoria Joslin of Delta Junction ran 22:13 to take third while Grace Moore of Hutchinson and Kailey Fowlkes of North Pole finished fourth & fifth respectively with marks of 22:53 & 23:03.    Benjamin Koenig of west Valley Took individual honors for the male runners with his mark of 17:40 but Lathrop runners swept the next five places to easily swipe the team trophy.   Vance Underwood was the leader of his team with 17:45.  Enoch porter ran 17:46 to take third & Logan Mowry was fourth in 17:47.


Oregon

                       

Wilsonville Night Meet
This 3K race was held on the basically flat course at Wilsonville High School and was divided into class duels.   Nicole Griffiths of Sunset had the best time of all female runners, when she annexed the Junior Class race in a time of 10:30.  Audrey Huelskamp, also from Sunset, placed second with 10:40, while Maddie Fuhrman of Silverton ran 10:54 to earn third.  Olivia Powell of Marist had the second fast distaff time in winning the Senior race in 10:35.   Emma Wren of Cleveland followed in second with 10:40 & Rubi Vergara-Grindell of Forest Grove took third in 10:56.   Sydney Brieher of Wilson topped the sophomores with 10:45 with Johanna Briscoe of West Linn following in 11:07.   Kelly Makin of Sunset led the Freshman Race with eleven flat.
       

A junior had the swiftest male time two with Roman Ollar of West Linn taking the honors in 8:56.   His brother Grayson was notably absent but Mirimi Nyamu of Forest Grove got up for second with 9:03.   Justin Crosswhite of Hood River Valley came in third with 9:10.   Archer Morgan of Forest Grove scored in the Senior division with 9:00 & Griffin Drake of Franklin garnered second in 9:11.  Other divisional winners included Izaak King of Portland Waldorf  (9:24 – Sophomore), Jerik Embleton of Marist (9:45 – Freshman) & Ronald Graham of Lincoln (9:11 – Open).

                               

Portland Catholic Preview


This race at Fernhill Park, which was also on Thursday, was only a 4K and Dylan Hite of Jesuit came out on top with 14:58.  Nicole McCullough of Jesuit was second with 15:18 & Lacey Conner of St. Mary’s Academy placed third , three seconds ahead of her teammate Molly McCullough with 15:20.Wilder Boyden of Valley Catholic was victorious in the boys’ race with 12:29.  Zack Lavier of Central Catholic earned second with 12:35, as Valley Catholic’s Ben Davidson followed in third (12:42). Daniel Thompson of the Rams finished fourth with 12:45.

                               

Idaho
                       

Saucony XC Scramble
Elijah Armstrong
of Pocatello is one of the finest runners in the Northwest and he ran away from the field in this 5K event at Journey’s End GC in Shelley.   The 2013 Foot Locker National finalist ran 16:15.   Is brother Malachi, who is but a sophomore, came in second with 17:06, while Jon Stutz of Madison took third in 17:10.
Rachel McGovern of Pocatello showed the way for the gals with 20:23.   Ashlyn Dyer of Idaho Falls claimed second in 20:34, as Rachel Cannon of Blackfoot followed in third with 21:08.



Jimmy Driscoll Invitational
Bishop Kelly sponsors this 5K, which was held in Boise o Saturday.  The meet offered yet another edition of the rivalry between Emily of Hamlin of Boise & Mikayla Malaspina of Vallivue.  In this race Hamlin the 2012 Idaho State champion topped Malaspina, a 2013 Foot Locker National finalist by clocking 18:13, while Malaspina ran 19:08.   Audrey Rustad of Boise claimed third with 19:27 & Kari Taylor of Capital took fourth with 19:30.   Fifth went to Carli Corpus of Rocky mountain, who was the final runner to break twenty minutes by clocking 19:43. Matt Sewall of Boise scored in the guy’s race with a fine time of 15:57 but Nick Hamilton of Vallivue was not far behind with 16:00.   Zack Wilberg of Capital took third with 16:03, while Drew Schultz, also from Capital, claimed fourth with 16:13, as he nipped Michael Slagowski, who shared the time.

Camels Back Invitational
This traditional Boise meet was run on the same day sadly, which curtailed the competition,   Erin Hagen of Mountain View won with a time of 19:31 & Kaitlyn Schul of Eagle followed in second with 19:46.   Brion Lowry of Mountain View led a sweep of the top eight places to salt away the team victory.  His winning time was 17:01.  Coen Jardine finished alone in second with 17:47.

Skyview Invitational
Ammon Christensen
of Skyview won with a time of 16:39 & Caleb Day of Kuna took second in 16:45.   The girl’s champion was Tamika Russell of Caldwell, who ran 21:25 to defeat her team mate Hannah Webster, who ran 22:12.

 

Post Falls Invite
Katherine Ruck
of Moscow earned individual honors by clocking 20:14, but Coeur d’Alene runners poured across the finish line soon after.   Josie Brown (20:35) led a phalanx of CDA runners, who swept the next six places.  Kara (21:30) & Krista (21:43) followed in third & fourth.
Jake Finney & Riley Estes of Lakes City ran 16:55 & 17:35 to take the first two places & Lakeland’s Cooper Haney was third with 18:19.

                               

Around the Nation

Kentucky


Tiger Run – Louisville
Spencer Hayden
if St. Xavier zipped over Champions Park to uncorked a fine early season time of 15:46.   Cole Dowdy of South Oldham gave him a fine battle before placing second in 15:51.  Javan Winters of Henry County took third with 16:04, while Benjamin Young of Tates Creek ran a solid 16:06 to come in fourth.   St. Xavier  edged Trinity in the team battle 49 to 50.
Alena Sapienza of DuPont Manual led the gals with 18:39 in earning a four second victory over Kaitlyn Lacy of Louisville Male.  Kassidy Manning of Floyd Central placed third in 18:37.   Of course.  Most fans await the return of Foot Locker finalist Gabby Karas, who is already a three time State champion and only a sophomore.


Ohio


Mentor Invitational
Kyle Mau
of Hudson cruised through the course in sixteen minutes flat to defeat Mick Stanovsek of NDCL by eleven seconds.  Josh Sopchak of Chardon claimed third with 16:27.   Emily Deering of Geneva edged Rebecca Craddock of Brunswick by a second, when she finished in 19:27.   Rachel Banks of Chardon finished third with 19:41..

Avon Early Bird Meet
This long-running meet on a reasonable course offers teams a chance to race on a State qualifying course, so any coach with sense has their squad here.   St. Ignatius runner Luke Wagner prevailed easily winning with a time of 16:12.   Luke Landis of Norwalk followed in 16:36 & Tom Sullivan of Iggy ran 16:46 to take third. Anna Brandt of Rocky River was the only female to break twenty minutes and her time of 19:58 gave her plenty of margin for error.   Amanda Cusimano of Bay finished second in 20:20, which saw her cross th line a second ahead of Erica Schloemer of Seton.   Audrey Laiveling, also from Seton placed fourth with 20:25 and usually powerful Magniicat was led by the fifth place finish of Bina Frost, who clocked 20:30.


New York


Ulster Preseason Championship
This race in Kingston saw Keith Baird of Mount Academy light up the course with a sterling clocking of 15:47.   His team mate Baxter Warham came in alone in second with 16:07.   Kingston runners Thorr Trowbridge & Rastafari Morgan earned third & fourth with 16:16 & 16:27..
Mount Woodbury runners dominated the girl’s race by taking the first fourteen places and Annie Kurdziel was the leader with her time of 20:42.   Alisa Kasparsons came in second with 21:33 & Kristina Boylan took third with 21:36.

Fonda-Fultonville Invitational
This 5K near the Mohawk River invoking the stories of James Fenimore Cooper saw Jared Short of Burnt Hills- Ballston Spa top the bill with 16:43.   Jeremy Carter of Averill Park followed with 16:54 , as he edged Josh Moeckel of BHBS by a second.    Brittany Craven of Gloversville dueled Abigail Williams Walkill to the finish & barely prevailed, as each share the time of 20:53.   Sarah Burton of Glens Falls finished a lonely third in 21:09.  Sadly the runners of Saratoga passed on this nearby event.