Middletown Knight Striders Cross Country Meet, Middletown, MD – Race Recap & Results

October 27, 2013

 

 

A weekend of youth running in Middletown culminated with the Knight Striders hosting their annual cross country meet at Middletown Park on Sunday afternoon.  Fresh from a one mile run at the Pappy Lorenzen meet on Saturday a group of the middle school aged Knight Striders returned to the park on Sunday for more competition.

 

347 runners from 14 area youth running clubs ran on newly mapped 1K, 2K, 3K and 4K courses.  Sunny temps in the 50s and a mild wind contributed to a stunning race day as hundreds of parents and spectators crowded the course to cheer on their teams.  51 Knight Striders laced up their spikes ran fast on their home course and set another round of personal records.  Competition heated up in some of the races giving a glimpse into what the post-season holds for the top runners in each age group.

Running her first ever race with the Knight Striders, Rainna Tomlin was stellar capturing 2nd place in the girls 4K with a time of 16.52.  Lauren Leatherman took the 3K (11-12) gold medal with a time of 10.56.  In the girls 3K (9-10) race Jordan Pryor finished in 2nd place with a time of 12.21.  For the 3rd consecutive week Clare James was the champion of the 1K with another sub 5-minute time of 4.43.  Jane Staley took 5th place in the 1K race with a time of 5.04.

 

The dynamic duo of Landon Leatherman and Hayden Gorham continue to run side-by-side in the boys 3K (11-12) race and took 2nd and 3rd places respectively with times of 10.48.2 and 10.48.6.  Sebby Busse continues to run strong taking 3rd place in the boys 3K (9-10) race.

 

The Knight Striders run at Carroll Manor next Sunday and then they will start their post season training for the Coaches Cross Country Nationals meet on Nov. 23.

 

Full results are available on the Knight Striders Web site: 

 

 

 

Overall results for the Knight Striders

Boys 4K (13-14)

                                   

Mick McGrane

15.24

Bryce Leber

16.26

Collin Hanson

16.28

Luke Gorham

16.34

Brian Pullaro

18.30

Ethan G.

18.35

Michael Harris

19.29

 

Girls 4K (13-14)

                       

Rainna Tomlin

16.52

Kate McLister

17.53

Renee Wilkinson

18.09

Ali Hauser

19.12

 

 

Boys 3K (11-12)

                                   

Landon Leatherman

10.48.2

Hayden Gorham

10.48.6

Grayson Whitesell

11.41

Alec Augustine

12.31

Brandon Doxzen

12.54

Noah Grossnickle

13.32

Will Pakenas

13.45

Jack Troop

17.35

 

Girls 3K (11-12)

                                   

Lauren Leatherman

10.56

Nastassia Kaleta

13.27

Julia Staley

14.11

Tessa Hauser

15.15

Katie Zielinski

15.51

Rachel Pullaro

16.11

 

Boys 3K (9-10)

                                   

Sebby Busse

11.40

Carter White

13.46

Bradley Gorham

13.49

 

Girls 3K (9-10)

                                   

Jordan Pryor

12.21

Julia Harris

14.11

Rio Baran

14.13

Fiona McKee

14.14

Ava Barber

15.50

Ava Wilson

15.58

 

 

Boys 2K (7-8)

Sol Baran

9.48

 

 

 

Girls 2K (7 & 8) – 6th place team at LRC (151 total points)

                       

Heidi Tomlin

10.09

Alyssa Augustine

10.10

Amy Grace Bizzell

10.11

Mary Winram

11.22

Ashley Wilhelm

12.54

 

 

Boys 1K (6 and under)

                                   

Owen Barber

5.06

Tobias Troop

7.26

Henry Barber

7.42

Nate Miller

7.45

 

 

 

Girls 1K (6 and under)

                                   

Clare James

4.43

Jane Staley

5.04

Lyric Houldsworth

5.18

Jo Miller

6.02

Taylar Wilhelm

6.45

Fran James

7.04

 

The Knight Striders will be running on Sunday, Nov. 3 at the Carroll Manor Running Club Cross Country Meet.