On the weekend of July 1st to July 3rd the Illinois Jets athletes joined over approximately 2,500 Midwest region competitor in order to compete for the top eight spots in each individual track and field event and top 4 spot for the mulit and relay event to qualify for a chance to perform in the Amateur Athletic Union (AAU) National Junior Olympic Championships in New Orleans this year!

The Illinois Jets are a local area track and field club organization that trains in the Roscoe/Rockton area throughout the winter and summer months. The team’s roaster for this summer is a total of 18 registered athletes from the Beloit, Roscoe, Rockton, and Rockford area. Out of the 17 athletes that did compete this past weekend, 15 of them are headed to New Orleans and 3 of those athletes are headed there as Region Champions in their events!

Courtney Clayton (Hononegah IHSA 3A 800m run Silver medalist) won first place in the 800m run for Intermediate Girls with a time of 2:18, Shynia Summerville of Beloit, won the 800m run for the Sub-Youth Girls with a time of 2:25 (a newcomer to the event), and Nicholas Pierson won gold in the Sub -Midget Boys Discus Throw with a distance of over 70 feet!

Below are the detailed results for the team.

Special note, Patrice Jones (Hononegah Freshman - NIC 10 Girls Track MVP 2011 and IHSA 400m dash State Finalist) was recovered from her hamstring injury, which occurred at the Illinois State Championship, in time enough to qualify along with her teammates for the Intermediate Girls 400m dash with a time of 58.53! We are very excited about her recovery and wish all the Illinois Jets well at the National Championships.

Sub- Bantam Girls Qualifier:

Phairra Jones - Long Jump 9-02.00

Bantam Boys Qualifier:

Jalen Anderson - long jump 11-07.5, 100m dash 14.92, and 200m dash 29.95

Sub - Midget Boys Qualifier:

Nicholas Pierson - Shot put 30.10, and Discus Throw 70.06

Midget Girls Qualifier:

Yolonda Johnson - 100m dash 13.99, 200m dash 27.37 , and 400m dash 1:03.97

Sub Youth Girls Qualifier:

Shynia Summerville - 800m run 2:25.13 and 400m dash 1:01.10

Kaylee Swan – High Jump 4-00.00

Sub – Youth Boys Qualifier:

DuWayne Patriq Jones - 800m run 2:20, and 400m dash 54.95

Youth Girls Qualifier:

Jalyiah Elliot – 200m dash 26.53

Youth Boys Qualifier:

Jared Christiansen - 800m run 2:07, and 400m dash 55.49 seconds

William Pierce Connor - Long Jump 17-01.75

Intermediate Girls Qualifier:

Courtney Clayton - 800m run 2:18.32, 400m dash 57.78

Mallory Holland – Triple Jump 31-06.00

Patrice Jones – 400m dash 58.54

Claire Mesa - 800m run 2:31.38

Intermediate Boys Qualifier:

Jimmy Zelton - 1500m run 4:51.95