Nicole Nielson of Borah continued her dominance in the area with a victory in the Regional Meet at Eagle Island State Park  with an easy victory in the individual race.   The Borah  star, who  earlier won the Bob Firman Invitational as well as  every thing else in sight, won  with a time  of 18:24  besting Sarah Olson of Boise.   Anne Lovelace, also of Boise placed  3rd as the two  runners led their team to  the  title over Mountain View, which was led by  Bug Simmons in 4th place. 
     In the boys' race Eric Fitzpatrick of Boise  dominated with a victory in 16:12  besting  Jared Nielson, brother of Nicole, of Borah.    Max Hardy of Boise  placed  3rd ahead of Tyler Curtis of Caldwell & Ryan Saunders of Capital.  Boise also claimed the  boys' team title with a 51 to  80  victory over Mountain View.    Eagle with 114 points edged Borah by two points to earn third place. 

       

   Idaho Region      -District 3    5A Results
 Eagle Island State Park

                      10/20/07


Teams (top five to state)
1.  Boise          44
2.  Mountain View      65
3.  Eagle          76
4.   Borah         127
5.   Capital         134
6.  Vallivue         177,
7.   Meridian         188
8.   Timberline         212
9.   Centennial        224
10.   Caldwell         232.

Girls  Individual
1    Nicole Nielsen     Borah         18:24.55
2    Sarah Olson         Boise         19:02.62
3    Anne Lovelace     Boise         19:05.16
4    Bug Simmons         Mountain View     19:12.12
5    Lauren Schaffer     Timberline     19:19.77
6    Kate Jamboretz     Boise         19:24.74
7    Liz Brandon         Eagle         19:41.14.
8    Lisa Drury         Eagle         20:00.93
9    Kelli Ellingson     Mountain View     20:03.80
10  Myja Maki         Capital         20:07.48
11  Alexi Hawkins     Mountain View     20:09.20
12  Chelly Overstreet          Borah         20:17.34
13  Hillary Holt         Mountain View     20:17.99
14   Sora Klopfenstein     Meridian     20:18.78
15   Katie Lovelace     Boise         20:21.74
16   Madi Holt         Eagle         20:23.19
17   Jaime VanLith     Vallivue     20:28.17
18   Fiona Wilhelm     Boise         20:32.45
19   Michelle Hickerson     Centennial     20:34.33
20   Elynn Smith         Vallivue     20:34.76


     Boys Team
Teams (top five to state)
1.  Boise          51
2.  Mountain View      80
3.  Eagle         114
4     Borah         116
5     Capital         128
6.  Vallivue         136
7.  Caldwell         150
8.   Meridian         180
9.   Centennial         206
10.   Timberline         312.

Individual  State qualifiers
1  Eric Fitzpatrick     Boise         16:12.43
2   Jared Nielsen         Borah         16:35.82
3   Max Hardy         Boise         16:45.01
4   Tyler Curtis         Caldwel         16:48.90.
5   Ryan Saunders     Capital         16:49.75
6   Kyle Sauer         Vallivue     16:55.01
7   Shad Oakes         Meridian     17:00.62
8   Derek Gunn         Mountain View     17:00.96
9   Cody Rome         Eagle         17:07.05
10  John Robinson     Vallivue     17:07.78
11  Greg Montgomery      Boise         17:08.77
12  Cory Ytsma         Mountain View     17:12.14
13  Matt Robinson      Borah         17:14.54
14  Brendan Healy      Capital         17:16.17
15   Kenton Freemuth       Boise         17:16.71
16   Ray Miller          Caldwell     17:17.21
17   Andres Jaramillo      Vallivue     17:22.05
18   Garrison Holdaway      Mountain View     17:23.97
19    Austin Edwards      Eagle         17:24.34.
20    Kevin Miller      Mountain View     17:24.82.




Freeman Park  Idaho Falls
5A  Region   4 -5 -6
                     10/20/07
  Girls Team Results
1   Highland     31
2   Twin Falls     45
3   Madison     85
4   Idaho Falls     86
5    Skyline         127

Girls individual results

1.   Amanda Ward     Twins Falls     19:03.82
2    Alex Litzsinger    Highland     19:37.68
3    Jaymee Novosel     Highland     19:46
4    Dani Bates         Twins Falls     19:59
5    Hannah Thatcher     Madison         20:28
6    Mariah Meyer     Highland     20:29
7    Katie Murray        Idaho Falls     20:44
8    Laura Mumm     Madison         20:54
9    Kylie Hutchison     Highland     20:55
10   Abby Beidenbach     Twins Falls     20:58
11   Bradi Hutchison     Highland     21:07
12   Natasha Bortz     Twins Falls     21:11
13  Kayla Hansen     Idaho Falls     21:21
14   Samantha Thayne     Highland     21:26
15   Shaelyn Dana     Madison         21:31
16   Courtney Thayne     Highland     21:37
17   Jolyn Wendt         Skyline         21:52
18   Vanessa Sanchez     Twins Falls     22:03
19   Clare Haley         Skyline         22:03
20   Eden Rasmussen     Idaho Falls       22:04

5A Region 4-5-6

Boys Team  results

Twin Falls 24, Highland 55, Idaho Falls 62, Madison 110, Skyline 119

Boys individual results

1   Alex Schenk         Twins Falls     16:48
2   Tommy Bollinger     Highland    16:51
3   Dunia Emmanuel     Twins Falls     16:56
4   Chris Schenk         Twins Falls    17:13
5   Ander Jayo         Twins Falls    17;19
6   Jarret Wade         Madison        17:28
7   Jin Okuma         Idaho Falls    17:34
8   Chaz Anestos         Highland    17:38
9   Isaac Creed         Skyline        17:38
10  Austin Kunz         Idaho Falls    17:43
11   Nick Jacobs         Twins Falls    17:51
12   Jason Lyons         Highland    17:53
13   Jacob Hall         Highland    18:00
14   Jon Vance         Idaho Falls    18:05,
15   Tyler Lythgoe     Idaho Falls    18:08
16   Nate Roberts     Idaho Falls    18:13
17   Evan Malberg     Twins Falls    18:16
18   Spencer Lundgren     Twins Falls    18:16
19   Phillip Crepeau     Idaho Falls    18:25
20   Brandon Grigg     Highland    18:26