Bob Firman Cross Country Meet

9/22/2007 Boise Schools Invite Eagle Island State Park

by Leo Collins

Luke Puskedra breezed to victory as he smashed the course record and won the Bob Firman Invitational boys elite race in 14:49.16. The previous record had been set last year by Footlocker finalist

Taylor Farnsworth who beat Puskedra for the 2006 title. In the boys team race Crater of Oregon defeated highly regarded North Central (Wa) as well as Ore (Ut) & Mead.

In the girls race Nicole Nielson of Borah defeated a strong field that included course record hold Candace Eddy of Utah. Nielson missed the record by but 3 seconds. The team race saw Mountain Book victorious over Davis & Trabuco hills. The Gig Harbor girls placed only tenth, but they did not have their full compliment.

 

   Girls Elite Individuals

1 158 Nicole Nielsen 11 Borah 18:19

2 1023 Hailey Knettles 12 Judge Memorial 18:25

3 1361 Madeline Morgan 11 Mountain Brook 18:25

4 479 Natalie Haws 11 Davis 18:29

5 476 Candace Eddy 11 Davis 18:42

6 1350 Marie Demedicis 9 Mountain Brook 18:51

7 1811 Krystal Harper 12 Orem 18:54

8 2142 Brooke Hodson 11 Timpanogos 18:56

9 1809 Kendy Christensen 11 Orem 19:00

10 390 Bethany McInturff 12 Century 19:02

11 710 Alyssa Andrews 11 Gig Harbor 19:03

12 1495 Bug Simmons 11 Mountain View-Id 19:04

13 1944 Shalaya Kipp 11 Skyline 19:04

14 1351 Catherine Diethelm 9 Mountain Brook 19:05

15 6 Cydney Jacobsen 12 Bear Lake 19:05

16 2144 Suzie Sorensen 11 Timpanogos 19:06

17 489 Katie Swanson 11 Davis 19:15

18 #835 Alex Litzsinger 11 Highland (Poc) 19:16

19 #1391 Laura Hatch 11 Mountain Crest 19:17

20 #101 Sarah Olson 11 Boise 19:21

21 #2190 Makenna Smith 10 Trabuco Hills 19:24

22 #1558 Ashley Robison 10 Mountain View-Ut 19:26

23 #2451 Laken Skidmore 12 West Jefferson 19:29

24 #2183 Lori Hoffman 11 Trabuco Hills 19:30

25 #1346 Brigid Carey 12 Mountain Brook 19:30

26 #1344 Leslie Boozer 11 Mountain Brook 19:32

27 #2189 Sabrina Rathor 11 Trabuco Hills 19:34

28 #723 Kate Stuart 12 Gig Harbor 19:35

29 #340 Eden Lake 11 Central Valley 19:36

30 #478 Emily Hansen 10 Davis 19:38

31 #2179 Ximena Cruz 11 Trabuco Hills 19:39

32 #335 Madi Barnes 9 Central Valley 19:41

33 #1396 Talina Nelson 11 Mountain Crest 19:45

34 #487 Loren Storey 12 Davis 19:46

35 #36 Jordan Engelhardt 11 Bishop Kelly 19:47

36 #2177 Kristin Arkin 12 Trabuco Hills 19:48

37 #2187 Hayley Niles 11 Trabuco Hills 19:50

38 #1808 Sarah Blackburn 11 Orem 19:52

39 #1362 Lucy Newton 11 Mountain Brook 19:55

40 #2139 Hannah Groom 10 Timpanogos 19:55

  Girls Elite  Team Scores

1 Mountain Brook 64 2 5 12 22 23 36 43

2 Davis 80 3 4 15 27 31 49 50

3 Trabuco Hills 125 19 21 24 28 33 34

4 Timpanogos 146 7 14 37 42 46 88 89

5 Orem 196 6 8 35 73 74 98 101

6 Mountain Crest 231 17 30 47 66 71 84 102

7 Bear Lake 240 13 48 52 59 68 92 99

8 Mountain View-Utah 240 20 41 55 61 63 94 112

9 Boise 243 18 39 51 54 81 82 103

10 Gig Harbor 255 9 25 60 75 86 87 95

11 Central Valley 257 26 29 57 62 83 104 109

12 Bishop Kelly 271 32 38 44 77 80 100 115

13 Skyline 286 11 45 53 72 105 107 111

14 Highland (Poc) 318 16 64 69 78 91 97 108

15 Judge Memorial 322 1 40 65 106 110 116

16 Mountain View-Idaho 334 10 56 79 93 96 114

17 South Eugene 356 58 67 70 76 85 90 113

Boys 5k Run CC Elite

1 1040 Luke Puskedra 12 Judge Memorial 14:42

2 1949 Stephen Clark 12 Skyline 15:18

3 2092 Spencer Gardner 12 Springville High 15:21

4 734 Miles Unterreiner 12 Gig Harbor 15:39

5 2198 Scott Blair 12 Trabuco Hills 15:49

6 1693 Andrew Kimpel 11 North Central 15:51

7 1406 Kevin Dickey 12 Mountain Crest 15:52

8 1410 Neal Ferrin 11 Mountain Crest 15:57

9 465 Ryan Santana 12 Crater 15:58

10 1684 Leon Dean 11 North Central 15:59

11 1240 Kelly Lynch 12 Mead 16:01

12 2598 Nigel Sharp 12 Campbell Collegiate 16:02

13 2352 Elijah Rono 11 Wasatch Academy 16:05

14 183 Jared Nielsen 12 Borah 16:07

15 1573 Travis Fuller 12 Mountain View-Ut 16:09

16 502 Seth Gutzwiller 11 Davis 16:11

17 1567 Greg Bate 12 Mountain View-Ut 16:12

18 1829 Bryan Willoughby 12 Orem 16:12

19 351 Bryce Aguilar 12 Central Valley 16:13

20 381 Jayson Taylor 12 Central Valley 16:15

21 282 Ryan Saunders 12 Capital 16:18

22 2208 Riley Sullivan 12 Trabuco Hills 16:19

23 233 Tyler Curtis 12 Caldwell 16:19

24 1421 Skylar Riggs 12 Mountain Crest 16:20

25 1825 Jason Palmer 12 Orem 16:21

26 456 Josh Elliot 10 Crater 16:21

27 497 Spencer Anderson 12 Davis 16:21

28 462 Jerrod Pucket 12 Crater 16:21

29 457 Zach Elliot 12 Crater 16:22

30 848 Tommy Bollinger 12 Highland (Poc) 16:22

31 124 Max Hardy 11 Boise 16:23

32 1824 Darren Ott 12 Orem 16:24

33 378 Jason Stoker 12 Central Valley 16:25

34 732 Connor Peloquin 10 Gig Harbor 16:25

35 1230 Jordan Baker 11 Mead 16:25

36 401 Aaron Jenkins 12 Century 16:26

37 2146 Mike Bills 12 Timpanogos 16:26

38 1408 Zak Dymock 12 Mountain Crest 16:26

39 1707 Adam Tyler 12 North Central 16:28

40 1504 Derek Gunn 12 Mountain View-Id 16:29

 

Boys Elite Team Scores

1 Crater 121 8 20 22 23 48 67 93

2 North Central 124 5 9 32 36 42 61 83

3 Orem 171 14 19 26 49 63 79 101

4 Mead 172 10 29 37 38 58 70 105

5 Mountain Crest 174 6 7 18 31 112 113 116

6 Mountain View-Ut 176 11 13 46 50 56 76 84

7 Central Valley 177 15 16 27 44 75 95 97

8 Trabuco Hills 186 4 17 39 54 72 85 103

9 Gig Harbor 216 3 28 34 65 86 87 102

10 Skyline 232 2 40 55 62 73 78 94

11 Davis 243 12 21 60 68 82 89 96

12 South Eugene 316 35 41 69 71 100 107 111

13 Timpanogos 320 30 43 64 77 106 118 121

14 Mountain View-Id 353 33 52 74 90 104 122 123

15 Judge Memorial 357 1 57 80 99 120 129

16 Rock Springs 372 45 51 53 108 115 128

17 Boise 383 25 47 92 109 110 119 125

18 Mountain Brook 418 59 66 81 98 114 127 130

19 Highland (Poc) 444 24 88 91 117 124 126