Kodiak runner wins three times at Anchorage Invitational

Kodiak running standout Trevor Dunbar placed first in three events Saturday -- the 800, 1,600 and 3,200 meters -- on the final day of the final day of the two-day Anchorage Invitational at Bartlett High.

Dunbar won the 800 in 2:01.16, the 1,600 in 4:18.37 and the 3,200 in 9:12.52.

Nationally ranked thrower Jordan Clarke of Bartlett was just as impressive in the field events, winning the discus (179-8, some 29 feet farther than second place) and the shot put (61-8 1/4, nearly 15 feet farther than the runner-up).

Kodiak's Michael Odell was first in the 200 dash (23.59) and 300 hurdles (40.48).

On the girls side, Lauren Laichak of Dimond and Lierin Flanagan of Kenai each won two individual events.

Laichak won both hurdles races, the 100 in 15.74 and the 300 in 47.29.

Flanagan prevailed in the 100 (13.35) and 200 (26.97).

Anchorage Invitational

At Bartlett High

Girls

100 -- 1) Flanagan, Kenai, 13.35; 2) Green, East, 13.66; 3) Tillmon, Bartlett, 13.70; 4) Gardner, East, 13.83; 5) Anderson, South, 13.85.

100 hurdles -- 1) Laichak, Dimond, 15.74; 2) Engel, Dimond, 17.37; 3) Wilkerson, Chugiak, 17.51; 4) Lopez, South, 17.52; 5) DeVito, Kenai, 17.76.

200 -- 1) Flanagan, Kenai, 26.97; 2) Bagsby, Dimond, 27.37; 3) Harter, Chugiak, 27.99; 4) Burcham, Kodiak, 28.22; 5) Green, East, 28.27.

300 hurdles -- 1) Laichak, Dimond, 47.29; 2) Lopez, South, 49.12; 3) Engel, Dimond, 49.16; 4) Horn, Kodiak, 50.11; 5) Kiyutelluk, Bartlett, 51.70.

400 -- 1) Bagsby, Dimond, 1:00.16; 2) Flanagan, Kenai, 1:01.45; 3) Cole, South, 1:03.99; 4) Block, Kodiak, 1:05.07; 5) Reagle, East, 1:05.35.

800 -- 1) Filippova, Dimond, 2:28.85; 2) Teslow, West Valley, 2:30.63; 3) Ivanoff, Kodiak, 2:33.12; 4) Reed, Kodiak, 2:34.37; 5) Applegate, Grace Christian, 2:35.39.

1,600 -- 1) Reed, Kodiak, 5:23.96; 2) Pitney, West Valley, 5:24.0; 3) Bronga, East, 5:34.12; 4) Teslow, West Valley, 5:35.0; 5) Ivanoff, Kodiak, 5:35.5.

3,200 -- 1) Pitney, West Valley, 11:37.09; 2) Bronga, East, 11:40.25; 3) Reed, Kodiak, 11:54.5; 4) Ivanoff, Kodiak, 11:59.3; 5) Watkins, Kenai, 12:11.9.

400 relay -- 1) Dimond (Jackson, Todd, Engel, Laichak) 52.03; 2) Kodiak 52.78; 3) Bartlett 52.98; 4) East 54.02.

800 relay -- 1) Dimond (Bagsby, Laichak, Jackson, Todd) 1:47.89; 2) Bartlett 1:52.75; 3) East 1:52.92.

1,600 relay -- 1) Dimond (Todd, Jackson, Bagsby, Engel) 4:13.89; 2) Bartlett 4:21.77; 3) Kodiak 4:35.15.

3,200 relay -- 1) Kodiak (Bethea, Reed, Gibbs, Ivanoff) 10:15.25; 2) Bartlett 10:39.25; 3) East 10:42.6.

High jump -- 1) Todd, Bartlett, 5-0; 2) Burcham, Kodiak, 4-8; 3) tie, Rorabaugh, West Valley, 4-6, Miller, West Valley, 4-6, Jackson, Dimond, 4-6, Gibbs, Kodiak, 4-6.

Long jump -- 1) Todd, Dimond, 14-11; 2) Ersland, South, 14-9 1/2; 3) Wilkerson, Chugiak, 14-7 1/4; 4) West, East, 14-1 3/4; 5) Broquet, Dimond, 13-8.

Triple jump -- 1) Ersland, South, 32-11; 2) West, East, 31-0 1/2; 3) Nielsen, Dimond, 29-10 1/4; 4) Rorabaugh, West Valley, 29-6; 5) Cole, South, 29-4.

Discus -- 1) Riopelle, Grace Christian, 110-4; 2) Berg, Grace Christian, 105-1; 3) Joseph, Dimond, 104-1; 4) Jackson, East, 102-6 1/2; 5) Grant, Dimond, 100-11.

Shot put -- 1) Jackson, East, 35-4; 2) Berg, Grace Christian, 34-11; 3) Grant, Dimond, 34-1; 4) Joseph, Dimond, 33-7; 5) Logo, East, 31-7.

Boys

100 -- 1) Granger, Bartlett, 11.51; 2) Odell, Kodiak, 11.71; 3) Dittman, Kodiak, 11.72; 4) Chimphalee, Kenai, 12.0; 5) Garrett-Queen, Bartlett, 12.11.

110 hurdles -- 1) Chimphalee, Kenai, 16.26; 2) Underwood, Dimond, 17.02; 3) Harder, Kodiak, 17.72; 4) Elsenheimer, South, 17.85; 5) Gilbert, Kodiak, 18.48.

200 -- 1) Odell, Kodiak, 23.59; 2) Dittman, Kodiak, 23.94; 3) Nasir, Dimond, 24.27; 4) Burford, Dimond, 24.64; 5) Edwards, Grace Christian, 24.77.

300 hurdles -- 1) Odell, Kodiak, 40.48; 2) Mitchell, East, 40.78; 3) Rollins, Bartlett, 43.52; 4) Campbell, Dimond, 43.65; 5) Harder, Kodiak, 43.80.

400 -- 1) Nasir, Dimond, 53.84; 2) Dittman, Kodiak, 53.90; 3) Schick, Kodiak, 54.10; 4) Heaslet, East, 54.63; 5) Eggemeyer, South, 55.37.

800 -- 1) Dunbar, Kodiak, 2:01.16; 2) Edwards, Grace Christian, 2:01.24; 3) Kiefer, Kenai, 2:02.03; 4) Hanley, Dimond, 2:02.79; 5) Remington, West Valley, 2:05.91.

1,600 -- 1) Dunbar, Kodiak, 4:18.37; 2) Hanley, Dimond, 4:35.74; 3) Kiefer, Kenai, 4:36.98; 4) Hoefler, West Valley, 4:39.68; 5) Salus, Kodiak, 4:44.11.

3,200 -- 1) Dunbar, Kodiak, 9:12.52; 2) Salus, Kodiak, 9:58.95; 3) Hoefler, West Valley, 10:05.8; 4) Anthony, Kodiak, 10:14.3; 5) Cox, Grace Christian, 10:22.

400 relay -- 1) Bartlett 45.18; 2) Kodiak 45.66; 3) tie, South and East 46.26.

800 relay -- 1) Bartlett 1:36.01; 2) East 1:36.60; 3) South 1:37.45.

1,600 relay -- 1) Bartlett 3:39.43; 2) Kodiak 3:44.37; 3) Grace Christian 3:46.29.

High jump -- 1) Tuohy, South, 6-0; 2) tie, Schick, Kodiak, and Karlberg, Grace Christian, 5-10; 4) tie, Naumoff, Kenai, 5-8, Spalding, Kenai, 5-8, Lindsey, West Valley, 5-8, Holta, Dimond, 5-8.

Long jump -- 1) Larson, East, 19-11 1/2; 2) Griebe, Bartlett, 19-9 1/2; 3) Domingo, Kodiak, 19-9; 4) Clay, South, 18-9; 5) Wilbur, West Valley, 18-8 1/2.

Triple jump -- 1) Naumoff, Kenai, 39-11 3/4; 2) Zimmerman, Grace Christian, 36-8 1/2; 3) Domingo, Kodiak, 36-3 3/4; 4) Spalding, Kenai, 36-2 1/2; 5) Burgess, South, 35-9 1/2.

Discus -- 1) Clarke, Bartlett, 179-8; 2) Holland, South, 150-9; 3) Swensen, Dimond, 138-5; 4) Byrd, Kenai, 137-7; 5) tie, McLean, South, 133-3, Duke, Kenai, 133-3.

Shot put -- 1) Clarke, Bartlett, 61-8 1/4; 2) Rosario, Chugiak, 46-11 1/4; 3) Duke, Kenai, 44-0 1/4; 4) Swensen, Dimond, 42-10; 5) Lutton, Dimond, 40-7 1/4.