• YR EMAIL BLAST

    SIGN-UP NOW to hear about news, important events and updates to Youthrunner.com!

    SUBSCRIBE

Bellarmine Invitational

Description.

Girls 2 Mile Run CC Var Girls  =====================================================================Name Year  School Finals  =====================================================================1 Nelson,  Andrea     So Shadle Park         11:18.67 
2 Cochran, Nicole Sr Bellarmine Prep 11:19.33
3 Evans, Kayla Sr Bellarmine Prep 11:20.47
4 Moore, Annie So Sehome 11:27.40
5 Brennan, Shelby Sr Aloha 12:05.49
6 Thomas, Olivia Jr King's 12:14.73
7 Doohan, Alicia So Gonzaga Prep 12:17.03
8 Martin, Erika Jr Curtis 12:22.40
9 Nemra, Haley Sr Marysville-Pilchuck 12:29.31
10 McCarthy, Ann Sr Eisenhower 12:37.26
11 Kimmell, Kaylie So Marysville-Pilchuck 12:39.96
12 Nordestgaard, Ida Sr Charles Wright Acad 12:40.37
13 Morgan, Andrea Sr Skyline 12:40.72
14 Hess-Maple, Madeline Sr Charles Wright Acad 12:43.50
15 Lewis, April Sr Curtis 12:45.08
16 Kreiger, Mimi Fr Sehome 12:46.04
17 McKenzie, Hannah Jr Sehome 12:50.48
18 Vigh, Gabby Jr Sehome 12:51.24
19 Ainsworth, Lauren Jr Marysville-Pilchuck 12:54.61
20 McLean, Lacey Sr Charles Wright Acad 12:57.11
21 Ireland, Michelle Jr Skyline 12:57.39
22 Peterson, Britta Sr South Kitsap 12:58.41
23 Burt, Rachel Sr Southridge (Wa) 12:59.02
24 Taylor, Makenzie So King's 12:59.25
25 Thompson, Rebecca Sr King's 12:59.57
26 Levy, Sara Sr Shorewood 12:59.80
27 Hoskie, Lauren So Bethel 13:00.06
28 Freeburg, Julia Jr Bellarmine Prep 13:00.30
29 Butler, Emily Fr Southridge (Wa) 13:01.03
30 Barlag-Welling, Margaux Sr Bishop Blanchet 13:04.09
31 Dickman, Gina So Southridge (Wa) 13:05.34
32 Walker, Meghan So Shadle Park 13:07.40
33 Ward, Maggie Jr Bellarmine Prep 13:08.52
34 Steele, Alanna Jr Sehome 13:09.40
35 Lemire, Raquel Jr Aloha 13:10.89
36 Eslinger, Adele So King's 13:11.23
37 Steinbeck, Chloe Jr Southridge (Or) 13:15.24
38 Schafer, Marissa Jr Marysville-Pilchuck 13:16.35
39 Vaughn, Mackenzie Jr Bellarmine Prep 13:17.02
40 Northey, Megan Sr King's 13:17.65
41 Bauer, Molly So Curtis 13:18.76
42 Toulouse, Bridget So Bishop Blanchet 13:19.43
43 Hamm, Morgan So King's 13:19.90
44 Wigington, Tyler Jr Marysville-Pilchuck 13:20.11
45 LeCompte, Molly So Sehome 13:21.22
46 DeRuyter, Tanna Sr Gonzaga Preparatory 13:21.63
47 White, Monica Sr Bishop Blanchet 13:23.33
48 Southwick, Rachel So Eisenhower 13:24.49
49 Philichi, Gianna So Bellarmine Prep 13:24.74
50 Toulouse, Andrea So Bishop Blanchet 13:26.56 45


Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 =====================================================================1 Sehome 78 4 14 15 16 29 40 Total Time: 1:03:04.56 Average: 12:36.92
2 Bellarmine Prep 90 2 3 23 28 34 44 81 Total Time: 1:02:05.64 Average: 12:25.13
3 Marysville-Pilchuck 109 9 11 17 33 39 55 Total Time: 1:04:40.34 Average: 12:56.07
4 King's 115 6 21 22 31 35 38 50 Total Time: 1:04:42.43 Average: 12:56.49
5 Curtis 176 8 13 36 56 63 78 90 Total Time: 1:06:12.42 Average: 13:14.49
6 Shadle Park 185 1 27 48 51 58 65 Total Time: 1:05:26.62 Average: 13:05.33
7 Southridge (Wa) 194 20 24 26 49 75 80 Total Time: 1:06:50.22 Average: 13:22.05
8 Bishop Blanchet 196 25 37 42 45 47 69 74 Total Time: 1:06:41.39 Average: 13:20.28
9 Eisenhower 227 10 43 53 57 64 68 Total Time: 1:07:31.71 Average: 13:30.35
10 Gonzaga Preparatory 228 7 41 46 52 82 Total Time: 1:07:07.86 Average: 13:25.58
11 Aloha 230 5 30 62 66 67 70 94 Total Time: 1:07:12.67 Average: 13:26.54
12 Skyline 251 12 18 61 76 84 86 92 Total Time: 1:08:08.91 Average: 13:37.79
13 Southridge (Or) 295 32 59 60 71 73 83 89 Total Time: 1:09:16.04 Average: 13:51.21
14 South Kitsap 380 19 85 88 91 97 98 99 Total Time: 1:12:43.76 Average: 14:32.76
15 Port Angeles 421 54 72 93 95 107 108 Total Time: 1:15:55.07 Average: 15:11.02
16 Seattle Christian 474 77 87 96 105 109 Total Time: 1:19:39.63 Average: 15:55.93
17 Auburn 485 79 100 101 102 103 104 106 Total Time: 1:20:16.21 Average: 16:03.25










Boys 2 Mile Run CC Var Boys ======================================================================= Name Year School Finals =====================================================================1 VanDeBrake, Cody Sr Eisenhower 9:55.30
2 Sorenson, Simon So Skyline 10:00.47
3 Phillips, Jon Jr South Kitsap 10:01.00
4 McHenry, Mason Sr Sehome 10:05.52
5 Gonzales, Andrew Jr Southridge (Wa) 10:07.25 5
6 Rosaaen, Kevin Jr Woodrow Wilson 10:07.55
7 Wegman, Sam Sr Bishop Blanchet 10:08.70
8 Decker, Quinton Jr Port Townsend 10:13.40 7
9 Crabo, Anders Sr Sehome 10:16.36
10 Simison, Bryan So Eisenhower 10:16.78
11 Christian, Thomas Sr Port Angeles 10:22.71
12 Chapman, Ryan Jr Eisenhower 10:23.92
13 Waldram, Jason Jr Aloha 10:26.50
14 Thomas, Derrick Sr Eisenhower 10:28.44
15 Kelly, Tate Jr Gonzaga Preparatory 10:29.04
16 Thomas, Blake Sr Eisenhower 10:30.22
17 Overman, Clinton Jr Sehome 10:34.51
18 Crabill, Jeffery So Charles Wright Acad 10:39.60
19 Semph, Kurtis Jr Southridge (Or) 10:39.92
20 Lanphere, Ryan Jr Marysville-Pilchuck 10:42.12
21 Marriner, Dylan Sr Sehome 10:42.61
22 Groh, Byron So Gonzaga Preparatory 10:43.88
23 Morton, Perry Sr Sehome 10:44.55
24 Lund, Travis Jr Skyline 10:45.28
25 Culp, Danny Sr Bishop Blanchet 10:45.51
26 Johnston, Craig Sr Eisenhower 10:47.06
27 Brown, Michael Sr Southridge (Or) 10:47.48
28 Keyes, Sean Jr Sehome 10:48.16
29 Torres, Tyler Sr Skyline 10:48.73
30 McClellan, Andrew So Curtis 10:49.56
31 Dean, Brandon Jr King's 10:49.86
32 Sepulveda, Kevin Jr Aloha 10:50.17
33 Allen, Todd Sr Southridge (Wa) 10:50.67
34 Caldwell, Daniel So Curtis 10:50.99
35 Olivas, Quinton So Southridge (Wa) 10:52.09
36 Boitano, Chris Sr Bellarmine Prep 10:52.82
37 Crenshaw, John So Marysville-Pilchuck 10:53.12
38 Van Dooren, Tyler Jr Sehome 10:53.40
39 Sturdefant, Kyle So Southridge (Wa) 10:53.94
40 Robinson, Jeffery So South Kitsap 10:55.54

=====================================================================Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 =====================================================================1 Eisenhower 49 1 9 11 13 15 25 41 Total Time: 51:34.66 Average: 10:18.94
2 Sehome 70 4 8 16 20 22 27 37 Total Time: 52:23.55 Average: 10:28.71
3 Skyline 147 2 23 28 43 51 67 75 Total Time: 53:35.87 Average: 10:43.18
4 Southridge (Wa) 169 5 32 34 38 60 62 Total Time: 53:56.00 Average: 10:47.20
5 Gonzaga Preparatory 195 14 21 40 49 71 72 86 Total Time: 54:28.02 Average: 10:53.61
6 Bishop Blanchet 204 6 24 52 57 65 107 Total Time: 54:22.09 Average: 10:52.42
7 Aloha 249 12 31 53 59 94 117 Total Time: 55:15.09 Average: 11:03.02
8 Curtis 271 29 33 56 76 77 82 89 Total Time: 55:30.45 Average: 11:06.09
9 Marysville-Pilchuck 284 19 36 63 78 88 92 Total Time: 55:40.82 Average: 11:08.17
10 Bellarmine Prep 286 35 44 68 69 70 80 81 Total Time: 55:40.76 Average: 11:08.16
11 South Kitsap 292 3 39 74 85 91 104 105 Total Time: 55:21.81 Average: 11:04.37
12 Southridge (Or) 294 18 26 61 93 96 98 103 Total Time: 56:03.13 Average: 11:12.63
13 Charles Wright Acad 313 17 45 55 95 101 115 118 Total Time: 56:16.74 Average: 11:15.35 14 Port Angeles 335 10 50 83 90 102 109 127 Total Time: 56:19.54 Average: 11:15.91
15 Auburn Mountainview 371 42 46 73 100 110 125 130 Total Time: 57:02.80 Average: 11:24.56
16 King's 372 30 48 84 97 113 121 128 Total Time: 57:03.52 Average: 11:24.71
17 Shorewood 399 47 58 64 111 119 124 134 Total Time: 57:39.79 Average: 11:31.96
18 Port Townsend 439 7 66 108 126 132 Total Time: 59:10.16 Average: 11:50.04
19 Kent Meridian 526 87 99 106 112 122 131 Total Time: 59:33.78 Average: 11:54.76
20 Seattle Christian 561 54 116 123 133 135 139 Total Time: 1:02:19.58 Average: 12:27.92
21 Auburn 578 79 114 120 129 136 137 138 Total Time: 1:02:13.52 Average: 12:26.71

Event Dates

  • Begins:
  • Ends:

Location.

Lorem Ipsum Dolor

Past Results.

blog comments powered by Disqus